Sakarya

Deprem Müzesi – Adapazarı

Sakarya’nın Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Deprem Müzesi 450 metrekarelik alanda sergi stantları, sinevizyon salonu ve kafeteryası ile konuklarını ağırlamaktadır.

Adapazarı’nda 1967 ve 1999’da meydana gelen deprem felaketlerine ilişkin fotoğraf ve video kayıtları bulunan müzede ayrıca suni deprem yaratan titreşimli bir elektronik stant da bulunur. Müzede ayrıca, bahsi geçen depremlerde yıkılan binaların inşaat tekniklerini gözler önüne seren materyaller de vardır.

Binanın mimarisi ve iç dizaynı bütünüyle tablo, resim ve fotoğraf gibi materyallerin sergilenebilmesi için bir sanat galerisi şeklinde düzenlenmiştir. Birinci derece deprem bölgesi olan Adapazarı’nda deprem bilincinin artırılması adına eğitim kurumlarından müzeye düzenli ziyaretler gerçekleştirilir. Adapazarı Deprem ve Kültür Müzesi’ni ziyaret ederek depremin bölgede yarattığı yıkımı yakından görebilirsiniz.

Müze Adapazarı ilçe merkezinde bulunmaktadır. Bulunduğunuz yerden yürüyerek ya da toplu taşıma yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Haftanın her günü sabah 8’den akşam 6’ya kadar ziyarete açıktır ve girişi ücretsizdir.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu